گرافیکلوگونقاشی

تفاوت نقاشی و لوگو

By ژوئن 23, 2018 بدون دیدگاه

لوگو و نقاشی چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟

در واقع میتوان گفت ، یکی از ماموریت های اصلی لوگو رساندن پیام و مفهوم برای معرفی یک برند است . این در حالی ست که یک نقاشی میتواند حاوی هیچ پیامی نباشد و صرفا یک اثر هنری زیبا و کلاسیک خلق کند. لوگو حامل تمام اهداف و ویژگی های برند در قالب یک تصویر انتزاعی ساده می باشد و مهمترین ماموریت آن را میتوان کمک برای شناسایی برند معرفی کرد که بارزترین وجه تمایز بین لوگو و نقاشی نیز همین نکته خواهد بود.

وجه اشتراک لوگو و نقاشی :

برخلاف تصور افرادی که لوگو را یک نقاشی ساده میبینند ، تنها وجه مشترک لوگو را میتوان در هم خانوادگی اش با نقاشی دانست. منظور از هم خانوادگی ، ابزارهای ست که گاها برای طراحی لوگو و نقاشی مشترک است و همچنین میتوان به خروجی ای اشاره کرد که در ظاهر هر دو دارای رنگبندی و شباهتهایی نسبت به یکدیگر هستند اما در باطن ، میتوان گفت وجه اشتراکی بین مفاهیم و فن طراحی لوگو با نقاشی وجود ندارد.

از آنجایی که لوگو در عین سادگی حتما باید حاوی یک (یا چندین) پیام باشد بنابراین استراتژی طراحی لوگو با تصویرگری کاملا متفاوت است. در گذشته ، معمولا نقاشها لوگو طراحی میکردند و میبینیم که لوگوهایی که مربوط به دهه های قبل است بیشتر به تابلوی نقاشی شباهت دارد تا به لوگو . اما امروزه در دانشگاه ها به طور تخصصی مبحث طراحی لوگو تدریس میشود . به دلیل نقش بسیار زیاد لوگو در موفقیت برند ، آموزش مفاهیمی مانند نماد شناسی ، تحلیل داده ها و معلومات ، روانشناسی رنگ ها ، اصول ارتباط و زبان تصویری و … لازمه ی طراحی در عصر حاضر می باشد. این بدین معنی نیست که طراحی نقاشی نیاز به فراگیری هیچ علم و اصولی ندارد و تنها تمایز بین فن طراحی لوگو و نقاشی را مشخص میکند.

آیا نقاشی باید حاوی یک پیام باشد ؟

یک نقاشی “میتواند” حاوی پیام باشد (به صورت مفهومی یا آشکار ، سهوی یا عمدی) اما الزامی برای آن وجود ندارد و این درحالیست که لوگو  عمدا “باید” منتقل کننده ی یک یا چندین پیام باشد . ممکن است در ظاهر ، یک لوگو و نقاشی شباهت های زیادی به یکدیگر داشته باشند ، در اینجا تصویری که سعی در انتقال یک مفهوم و پیام دارد “لوگو” و تصویری که هیچ پیامی را منتقل نمیکند “نقاشی” ست . این را میتوان از انسجام ، ساختار ، سادگی در طراحی ، رنگبندی و … تشخیص داد. یک نقاشی میتواند تنها جلوه ای از روحیات و احساسات درونی فرد باشد اما لوگو به طور مطلق از اصول پیروی میکند.

کپی برداری از مطالب سایت فقط با لینک به منبع مجاز است.

منبع : لوگومستر

 

admin

Author admin

More posts by admin

دیدگاه شما چیست؟